Jun
14
to Jul 15

FOOTBALL! Watch the World Cup 2018 at The Butcher's Dog

 Watch the World Cup 2018 from the comfort of your favourite bar

Watch the World Cup 2018 from the comfort of your favourite bar

We're showing the World Cup 2018 upstairs at The Butcher's Dog! With a large projected screen, plenty of seating upstairs away from the main bar and craft beer on tap, we've got you all sorted. 

If there's a group of you meeting up, we can even book a table for you!


FIXTURES

The full World Cup 2018 fixture schedule is included below, with timings, venues and TV channels included. PLEASE NOTE that we will only show selected games. We will not show games if we have private bookings. 

All times BST. Local times are BST +2 apart from games played in Kaliningrad (+1), Samara (+3) and Ekaterinburg (+4). 

Group stages

Thursday 14 June

Russia vs Saudi Arabia (Group A) - Moscow (Luzhniki) - 4pm - ITV

Friday 15 June

Egypt vs Uruguay (Group A) - Ekaterinburg - 1pm - BBC

Morocco vs Iran (Group B) - St Petersburg - 4pm - ITV

Portugal vs Spain (Group B) - Sochi - 7pm - BBC

Saturday 16 June

France vs Australia (Group C) - Kazan - 11am - BBC

Argentina vs Iceland (Group D) - Moscow (Spartak) - 2pm - ITV

Peru vs Denmark (Group C) - Saransk - 5pm - BBC

Croatia vs Nigeria (Group D) - Kaliningrad - 8pm - ITV

Sunday 17 June

Costa Rica vs Serbia (Group E) - Samara - 1pm - ITV

Germany vs Mexico (Group F) - Moscow (Luzhniki) - 4pm - BBC

Brazil vs Switzerland (Group E) - Rostov-on-Don - 7pm - ITV

Monday 18 June

Sweden vs South Korea (Group F) - Nizhny Novgorod - 1pm - ITV

Belgium vs Panama (Group G) - Sochi - 4pm - BBC

Tunisia vs England (Group G) - Volgograd - 7pm - BBC

Tuesday 19 June

Colombia vs Japan (Group H) - Saransk - 1pm - BBC

Poland vs Senegal (Group H) - Moscow (Spartak) - 4pm - ITV

Russia vs Egypt (Group A) - St Petersburg - 7pm - BBC

Wednesday 20 June

Portugal vs Morocco (Group B) - Moscow (Luzhniki) - 1pm - BBC

Uruguay vs Saudi Arabia (Group A) - Rostov-on-Don - 4pm - BBC

Iran vs Spain (Group B) - Kazan - 7pm - ITV

Thursday 21 June

Denmark vs Australia (Group C) - Samara - 1pm - ITV

France vs Peru (Group C) - Ekaterinburg - 4pm - ITV

Argentina vs Croatia (Group D) - Nizhny Novgorod - 7pm - BBC

Friday 22 June

Brazil vs Costa Rica (Group E) - St Petersburg - 1pm - ITV

Nigeria vs Iceland (Group D) - Volgograd - 4pm - BBC

Serbia vs Switzerland (Group E) - Kaliningrad - 7pm - BBC

Saturday 23 June

Belgium vs Tunisia (Group G) - Moscow (Spartak) - 1pm - BBC

South Korea vs Mexico (Group F) - Rostov-on-Don - 4pm - ITV

Germany v Sweden (Group F) - Sochi - 7pm - ITV

Sunday 24 June

England vs Panama (Group G) - Nizhny Novgorod - 1pm - BBC

Japan vs Senegal (Group H) - Ekaterinburg - 4pm - BBC

Poland vs Colombia (Group H) - Kazan - 7pm - ITV

Monday 25 June

Uruguay vs Russia (Group A) - Samara - 3pm - ITV

Saudi Arabia vs Egypt (Group A) - Volgograd - 3pm - ITV

Spain vs Morocco (Group B) - Kaliningrad - 7pm- BBC

Iran vs Portugal (Group B) - Saransk - 7pm - BBC

Tuesday 26 June

Denmark vs France (Group C) - Moscow (Luzhniki) - 3pm - ITV

Australia vs Peru (Group C) - Sochi - 3pm - ITV

Nigeria vs Argentina (Group D) - St Petersburg - 7pm - BBC

Iceland vs Croatia (Group D) - Rostov-on-Don - 7pm - BBC

Wednesday 27 June

South Korea vs Germany (Group F) - Kazan - 3pm - BBC

Mexico vs Sweden (Group F) - Ekaterinburg - 3pm - BBC

Serbia vs Brazil (Group E) - Moscow (Spartak) - 7pm - ITV

Switzerland vs Costa Rica (Group E) - Nizhny Novgorod - 7pm - ITV

Thursday 28 June

Japan vs Poland (Group H) - Volgograd - 3pm - BBC

Senegal vs Colombia (Group H) - Samara - 3pm - BBC

England vs Belgium (Group G) - Kaliningrad - 7pm - ITV

Panama vs Tunisia (Group G) - Saransk - 7pm - ITV

Round of 16

(Matches in bold are potential England fixtures)

Saturday 30 June

Group C winner vs Group D runner-up - Kazan, 3pm (Match 50)

Group A winner vs Group B runner-up- Sochi, 7pm (Match 49)

Sunday 1 July

Group B winner vs Group A runner-up- Moscow (Luzhniki), 3pm (Match 51)

Group D winner vs Group C runner-up - Nizhny Novgorod, 7pm (Match 52)

Monday 2 July

Group E winner vs Group F runner-up - Samara, 3pm (Match 53)

Group G winner vs Group H runner-up - Rostov-on-Don, 7pm (Match 54)

Tuesday 3 July

Group F winner vs Group E runner-up - St Petersburg 3pm (Match 55)

Group H winner vs Group G runner-up - Moscow (Spartak), 7pm (Match 56)

Quarter-finals

Friday 6 July

Winner match 49 vs Winner match 50 - Nizhny Novgorod, 3pm (Match 57)

Winner match 53 vs Winner match 54 - Kazan, 7pm (Match 58)

Saturday 7 July

Winner match 55 vs Winner match 56 - Samara, 3pm (Match 60)

Winner match 51 vs Winner match 52 - Sochi, 7pm (Match 59)

Semi-finals

Tuesday 10 July

Winner match 57 vs Winner match 58 - St Petersburg, 7pm (Match 61)

Wednesday 11 July

Winner match 59 vs Winner match 60 - Moscow (Luzhniki), 7pm (Match 62)

Third place play-off

Saturday 14 July

Loser match 61 vs Loser match 62 - St Petersburg, 3pm

Final

Sunday 15 July

Moscow (Luzhniki), 4pm

  

View Event →
Dec
31
to Jan 1

LOST VEGAS NYE BASH

Roll into the New Year 🎲 Vegas style🎲 at The Butcher's Dog! ♣️♦️♠️♥️

We're bringing 'The Strip' to the Street on December 31st and you're all invited; and remember, what happens in Vegas stays in, erm, Wimborne. 

Don't gamble on the door, grab your tickets from the bar...!

---

Tickets are £10 and include midnight bubbles and food. 

Sorry, it's over 21s only.

NYE2017 Final
View Event →
LIVE MUSIC: WiffWaff Gypsy Jazz Band
Dec
29
7:00 PM19:00

LIVE MUSIC: WiffWaff Gypsy Jazz Band

The first band we ever welcomed to The Butcher's Dog, WiffWaff are perfect for our cosy little bar. Gypsyjazz-cum-skiffle-cum-folk, WiffWaff play all sorts in all sorts of ways, swaying through the night with their infectious renditions of songs from times gone by. 

Leave the turkey leftovers and saunter into town for some WiffWaff ditties. 

WiffWaff at Purbeck Folk Festival 2016

View Event →
Dec
22
7:00 PM19:00

LIVE MUSIC: Mike Dennis IS BACK!!!

Violinist. Rapper. Menace. Mike Dennis!

We are SO pleased to be welcoming Mike back to The Butcher's Dog after his awesome performance at the Folk Festival; we were ranting about his show for weeks afterwards and we've been waiting for his return to Wimborne ever since. 

If you haven't had a chance to see Mike in action, watch this TEDx vid and get down to the bar on the 22nd for a real treat. We have no words.

View Event →
East Street Party!
Dec
2
12:00 PM12:00

East Street Party!

  • East Street Wimborne Minster, England, BH21 1DX United Kingdom (map)
  • Google Calendar ICS

Head to East Street, Wimborne on Saturday 2nd December for our first annual street party!

Independent businesses up and down East Street are coming together to throw a party for our customers, neighbours and the lovely people of Wimborne; we're closing the road for a day of festive fun and family activities and everyone is invited!

More details to follow, watch this space!

View Event →
Oct
24
7:00 PM19:00

Bottleclub #10 - Lucky Dip

Bottleclub Blind Tasting

This will be our tenth Bottleclub!

Quite simply, the Bottleclub is a monthly social for the craft-beer-curious to get together, try a few beers you might not normally go for, & chat about it with friends old & new!

Adam, owner of The Brew Shack microbrewery in Wimborne, will be co-hosting for the night to bring the brewer's perspective. 

Tickets are £15 & include samples of 6 different beers with some accompanying nibbles. 
Head to the bar to get your tickets - only 20 places available!

View Event →